Rich Products Corporation Style cake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1138kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1138kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 7.41g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 60% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 17 |
| Sodium | 154mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 154mg |
| Sugars | 27.16g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sweet Cream Espresso Mocha Ice Cream (Similarity score: 7.79)
- Ben&jerry’s Ben & Jerry's Glace Pot Topped Caramel Salé Brownie 470ml (Similarity score: 11.56)
- Daim,mondelēz International Daim Glace (Similarity score: 16.05)
- Sunken Treasure Brown Butter Gelato Salty Pretzel Booty Bourbon Truffles, Sunken Treasure (Similarity score: 16.18)
- Ben & Jerry's One Sweet World (Similarity score: 16.86)
- Deluxe Ice Cream (Similarity score: 17.05)
- Auchan Flanc Pâtissier 140g (Similarity score: 17.81)
- Mars Mars Glacé Caramel Au Beurre Salé X6 (Similarity score: 18.20)
- Creamy Vanilla Ice Cream Roll (Similarity score: 19.11)
- Peanut Buttery Cocoa Chip Non Dairy* Frozen Dessert With Sweet Cocoa Chips (Similarity score: 19.95)
- Dolce Ricotta (Similarity score: 20.27)
- Honeycomb French Ice Cream (Similarity score: 21.26)
- Häagen Dazs Salted Caramel Cheesecake (Similarity score: 21.29)
- Ciao Bella Alba Hazelnut Dark Chocolate Gelato Squares (Similarity score: 21.40)
- Eliges Sandwich Nara Chocolate (Similarity score: 21.80)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Strawberry
- Egg White
- Palm Kernel Oil
- Palm Oil
- Corn Starch
- E341ii
- Sodium Caseinate
- Salt
- Modified Corn Starch
- High Fructose Corn Syrup
- E475
- E435
- Natural Flavouring
- Raising Agent
- E471
- E340ii
- To Preserve Freshness
- Carbohydrate Gum
- Artificial Flavouring
- E415
- Water
- Citrus Fibre
- Wheat Gluten
- E460
- E414
- Enzyme
- E466
- E407
- E330
- E412
- Colour
- Sugar
- Colored With
- Soya Lecithin
- Enriched Bleached Wheat Flour With Added Zinc
- Egg
- Hydrogenated Palm Kernel Oil
- Canola
- Soya Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)