Auchan Flanc pâtissier 140g
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4g |
| Saturated Fat | 8g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 57.14285714285714% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 8g |
| Score | 14 |
| Sodium | 160mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 160mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Creamy Vanilla Ice Cream Roll (Similarity score: 9.73)
- Ice Cream (Similarity score: 14.87)
- Buckeye Saturday Peanut Butter Ice Cream With A Creamy Peanut Butter Swirl And Chocolate Covered Buckeye Candies, Buckeye Saturday (Similarity score: 14.87)
- Ben&jerry’s Ben & Jerry's Glace Pot Topped Caramel Salé Brownie 470ml (Similarity score: 17.76)
- Rich Products Corporation Style Cake (Similarity score: 17.81)
- Peanut Buttery Cocoa Chip Non Dairy* Frozen Dessert With Sweet Cocoa Chips (Similarity score: 18.25)
- Honeycomb French Ice Cream (Similarity score: 18.29)
- Tops Ice Cream Sandwiches, Cookies & Cream (Similarity score: 19.45)
- Meringue Pie (Similarity score: 19.95)
- Country Dairy Country Dairy, Premium Ice Cream, Pumpkin Cheesecake (Similarity score: 21.30)
- Country Dairy Country Dairy, Ice Cream, Mom's Cookie Dough (Similarity score: 21.30)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 21.30)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 21.30)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 21.30)
- Country Dairy Premium Ice Cream (Similarity score: 21.30)