Rich's Ice Cream Co. Ice Cream Shortcake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1017kj (244 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1017kj (244 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.43g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.43g |
| Saturated Fat | 6.43g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 79mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 79mg |
| Sugars | 22.86g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 22.86g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate & Peanut Butter With Fudge Brownies & Gobs Of Peanut Butter Cookie Dough Half Baked Non Dairy Frozen Dessert, Peanut Butter (Similarity score: 8.24)
- Old Fashioned Rich Banana Ice Cream With Swirls Of Chocolate Fudge And Chunky Chocolate Covered Peanuts, Banana Nuts & Fudge (Similarity score: 9.02)
- Old Fashioned Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 12.40)
- Thiriet Crème Glacée À La Pistache De Sicile (Similarity score: 12.56)
- Creamy Coconut Rum Flavored Premium Ice Cream With Sweet Pineapple Ribbons And Golden Brown Graham Cracker Swirls (Similarity score: 12.99)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cherrific Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 13.68)
- Moo Cow Chocolate & Vanilla Ice Cream Swirled With Fudge (Similarity score: 13.84)
- Triple Nut Toffee Crunch Vanilla Ice Cream With Pieces Of Toffee Fudge, Almonds, Pecans And Walnuts (Similarity score: 13.84)
- Turkey Hill Choco Mint Chip Ice Cream (Similarity score: 14.36)
- Butter Pecan Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.42)
- Classic Vanilla Ice Cream With Chewy Brownie Pieces, Swirled With Denali Moose Tracks Fudge, Brownie Moose Tracks, Vanilla (Similarity score: 15.21)
- Tea Rrific! Ice Cream Tea Rrific! Ice Cream, Ice Cream, Lavender's Blueberry (Similarity score: 15.29)
- Homemade, United Dairy Farmers Our Dutch Process Signature Recipe Chocolate Ice Cream Blended With Clusters Of Roasted Almonds (Similarity score: 15.36)
- Belle Tracks Ice Cream, Belle Tracks (Similarity score: 15.74)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Coffee Almond Fudge (Similarity score: 15.84)
Ingredients List
- Frozen Dairy Dessert
- E407
- E410
- Artificial Flavouring
- Center
- Dextrose Adipic Acid
- Artificial Flavouring
- Stabiliser
- E551
- Colour
- Coating
- Sugar
- Coconut Oil
- Sugar
- Skimmed Milk Powder
- Soya Lecithin
- Salt
- Vanillin
- E319
- Crunch
- Sugar
- Vegetable Shortening
- Corn Syrup
- Salt
- E500ii
- Artificial Flavouring
- Soya Lecithin
- Colour
- Whey
- Maltodexrin
- Stabiliser
- Propylene Glycol Monoesters
- E412
- Monodiglycerides Calcium Sulfate
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)