Ricola Orange Menthe sans sucres avec édulcorant provenant de la stévia
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.5 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 2 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 2 |
| Sodium | 12mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 12mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ricola Orange Menthe ( Sans Sucres ) (Similarity score: 0.71)
- Ricola Caramelle Svizzere Alle Erbe Aranciamenta (Similarity score: 0.71)
- Ricola Bonbons Aux Plantes (Similarity score: 5.66)
- Ricola Ricola Aktiv Frei (Similarity score: 9.08)
- Ricola Ricola Active'air (Similarity score: 9.08)
- Halls Original (Similarity score: 9.08)
- Halls Caramelo Halls S Azucar Mentol (Similarity score: 9.08)
- Ricola Activ'air (Similarity score: 10.22)
- Ricola Caramelos (Similarity score: 11.34)
- Halter Honey Sugar Free Bonbon (Similarity score: 11.36)
- Hacendado Caramelos Eucalipto Y Mentol 0% Azúcares (Similarity score: 11.38)
- Vivil Euka Menthol (Similarity score: 11.69)
- Dallmann's Salbei Bonbons (Similarity score: 12.14)
- Dallmann's Ingwer Salbei Bonbons (Similarity score: 12.69)
- Feel Free Bonbons Cranberry Sans Sucre (Similarity score: 12.75)
Ingredients List
- Sweetener
- Sweetener
- Natural Citrus Flavouring
- Menthol
- Salt
- Acid
- Concentrated Lemon Juice
- Extract
- Orange
- Mint
- Natural Orange Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)