Rillettes de sardine au piment d d'espelette
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 3.8g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 16.52173913043478% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.5% |
| Saturated Fat Value | 3.8g |
| Score | 4 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rillettes Sardines (Similarity score: 11.31)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 11.63)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 11.63)
- Crous Resto' Sandwich Bagnat Thon (niçois) (Similarity score: 12.03)
- Hy Vee Breaded Onion Rings (Similarity score: 13.93)
- Home Fresh Foods Turkey And Bacon Club On Multigrain (Similarity score: 15.64)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigre Balsamique Et Huile D'olive Basilic Le Tresor Des (Similarity score: 15.75)
- Publix Deli Egg Salad (Similarity score: 17.45)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigrette (Similarity score: 17.73)
- Tyson Honey Battered Breast Tenders Shaped Chicken Patties (Similarity score: 18.84)
- Honey Battered Breast Tenders (Similarity score: 18.84)
- Earth's Best Chicken Nuggets For Kids (Similarity score: 19.29)
- Esselunga Pane Ai Tre Farri (Similarity score: 19.47)
- Delhaize Focaccia Pugliese (Similarity score: 19.62)
- Pan Burger (Similarity score: 20.01)