Hy-Vee Breaded Onion Rings
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 4.71g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.71g |
| Saturated Fat | 2.35g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 18.160741885625967% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 18.2% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 5 |
| Sodium | 282mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 282mg |
| Sugars | 3.5300000000000002g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 3.53g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Eroski Salsa Ligera (Similarity score: 13.03)
- Eroski Salsa Ligera (Similarity score: 13.03)
- Crous Resto' Sandwich Bagnat Thon (niçois) (Similarity score: 13.30)
- Rillettes De Sardine Au Piment D D'espelette (Similarity score: 13.93)
- Delhaize Focaccia Pugliese (Similarity score: 14.01)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 14.43)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 14.43)
- Rillettes Sardines (Similarity score: 16.07)
- Publix Deli Egg Salad (Similarity score: 17.24)
- Sweet Home Farm Granola (Similarity score: 17.37)
- Supervalu Tomato Ketchup (Similarity score: 18.07)
- Le Trésor Des Dieux Thon Vinaigre Balsamique Et Huile D'olive Basilic Le Tresor Des (Similarity score: 18.51)
- Tesco Seeded Sour Dough Bloomer Bread (Similarity score: 19.10)
- Esselunga Pane Ai Tre Farri (Similarity score: 19.60)
- White Beans In Vinegar And Oil (Similarity score: 19.60)
Ingredients List
- Sweet Spanish Onions
- Yellow Corn Flour
- Salt
- Yeast
- Raising Agent
- Dextrose
- Garlic
- Sea Salt
- Spice
- Yeast Extract
- Yeast
- Wheat Flour
- Paprika
- Vegetable Oil
- Water
- Wheat Flour
- Corn Starch
- Sugar
- Whey
- Dehydrated Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)