Rillettes de Saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1021kj (245 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1021kj (245 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 14.53g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 14.53g |
| Saturated Fat | 10.5g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 51.21951219512195% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.2% |
| Saturated Fat Value | 10.5g |
| Score | 15 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.1400000000000001g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.14g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chiron Hachés De Boeuf À L'oignon (Similarity score: 13.84)
- Tonis Toni's Mozzarella (Similarity score: 15.84)
- Toni's Tony's Mozzarella (Similarity score: 15.84)
- Mozzarella (Similarity score: 17.10)
- Coop Mozzarella (Similarity score: 17.10)
- Migros Mozzarella Bio (Similarity score: 17.16)
- Queso Fresco De Vaca (Similarity score: 19.02)
- Migros Bio Mozzarella 150g (Similarity score: 19.09)
- Migros,alfredo,emmi Mozzarella Alfredo (Similarity score: 19.09)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 20.20)
- Naturaplan Mozzarella (Similarity score: 20.51)
- Coop Naturaplan Mozzarelline (Similarity score: 20.51)
- Naturaplan Mozzarelline (Similarity score: 20.51)
- Die Öko Bauern Mozzarella (Similarity score: 20.52)
- Cucina Mozzarella Classic (Similarity score: 20.52)