Chiron Hachés de boeuf à l'oignon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1029kj (246 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1029kj (246 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 1.9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.9g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 46.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.5% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.8g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rillettes De Saumon (Similarity score: 13.84)
- Cuisses De Poulet (Similarity score: 14.59)
- Market Pantry Ice Cream, Butter Pecan (Similarity score: 14.59)
- Tendre Et Plus… Extra Tendre (Similarity score: 17.59)
- Les Mouettes D'arvor Mousse Aux St Jacques Aromatisée Au Champagne (Similarity score: 18.88)
- Cafe Asia Cafe Asia Lamb & Chicken Sheekh Kebab Selection (Similarity score: 19.45)
- Table Talk Pies Old Fashioned Peach Pie, Peach (Similarity score: 21.31)
- Balade,corman,savencia Vital Doux (Similarity score: 22.29)
- Corman,balade,savencia Balade Vital Doux (Similarity score: 22.29)
- Apple Pie (Similarity score: 23.58)
- Paté Vegetal De Shitake Con Agar Agar (Similarity score: 24.22)
- Herbes De La Conca Paté Vegetal De Shiitake Con Agar Agar (Similarity score: 24.22)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 24.79)
- Tonis Toni's Mozzarella (Similarity score: 25.06)
- Toni's Tony's Mozzarella (Similarity score: 25.06)
Ingredients List
- Beef Meat
- Water
- Soy Protein
- Onion Powder
- Bread Crumbs
- Herb
- Flavouring
- Wheat Fiber
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)