Rinse Appelstroop
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1226kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1226kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 3 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 3 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 10 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 61g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 61g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Vivi Verde,coop Barretta Biologica A Base Di Frutti Rissi (Similarity score: 8.53)
- Royal Snacks Royal Snacks, Apple Rings (Similarity score: 9.54)
- Royal Snacks Royal Snacks, Apple Rings (Similarity score: 9.54)
- Island Snacks Gummy Bears Candy (Similarity score: 9.80)
- Island Snacks Inc Gummy Bears (Similarity score: 10.23)
- Island Snacks Island Snacks, Gummy Worms (Similarity score: 10.23)
- Silverpeak Gummi Peach Rings (Similarity score: 10.49)
- Keeler & Dunkel Inc Granlund's, Handmade Gummi Bears Candies (Similarity score: 15.12)
- Monin Sirop Pour Spritz (Similarity score: 15.72)
- Monin Monin Sirup Orange Spritz 1x0,70 Liter (Similarity score: 15.72)
- Rossetti Moutarde Cremone Fruits Mixtes (Similarity score: 16.24)
- Rewe Crema Mit "aceto Balsamico Di Modena Igp" (Similarity score: 18.35)
- Gelée De Piments D'espelette (Similarity score: 18.60)
- Hammond's Hammond's, Candy Coal, Cinnamon (Similarity score: 18.88)
- Oliviers & Co Douceur De Vinaigre Balsamique De Modène (Similarity score: 19.24)