OLIVIERS & CO Douceur de vinaigre balsamique de Modène
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.2g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 62g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Metin Dut Peklezi (Similarity score: 14.75)
- Hammond's Hammond's, Candy Coal, Cinnamon (Similarity score: 15.61)
- Maison Meneau Sirop Agave (Similarity score: 15.71)
- Neon Worms (Similarity score: 16.43)
- Island Snacks Island Snacks, Gummy Worms (Similarity score: 18.30)
- Island Snacks Inc Gummy Bears (Similarity score: 18.30)
- Island Snacks Gummy Bears Candy (Similarity score: 18.32)
- Rinse Appelstroop (Similarity score: 19.24)
- La Cure Gourmande Mini Gouttes De Meringue (Similarity score: 21.78)
- La Cure Gourmande Mini Gouttes De Meringue Saveur Fraise (Similarity score: 21.78)
- Monin Monin Sirup Orange Spritz 1x0,70 Liter (Similarity score: 21.86)
- Monin Sirop Pour Spritz (Similarity score: 21.86)
- Saveurs Attitudes Sirop D'agave À La Chlorophyle (Similarity score: 22.42)
- Baule Volante Glassa All'aceto Balsamico Di Modena I G P (Similarity score: 22.67)
- Rossetti Moutarde Cremone Fruits Mixtes (Similarity score: 22.73)