River Trail Gummy Bears
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1151kj (276 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1151kj (276 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 13 |
| Sodium | 50mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 50mg |
| Sugars | 55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bosco Chocolate Syrup (Similarity score: 4.06)
- Bosco Chocolate Syrup (Similarity score: 6.40)
- Pickerd Orangen Paste (Similarity score: 17.59)
- Bosco Products Inc Bosco, Flavored Syrup, Mocha (Similarity score: 19.27)
- Réauté Chocolat,réauté Meringues Saveur Fraise (Similarity score: 20.45)
- Réauté Chocolat,réauté Meringues Saveur Framboise (Similarity score: 21.55)
- La Maison Des Délices Sirop Fruit De La Passion (Similarity score: 23.69)
- Damhert Sirop Pommes Et Poires (Similarity score: 23.91)
- Nuclear Sqworms Sour Neon Gummi Worms Candy (Similarity score: 28.03)
- Pianello Balsamic Cream Pianello (Similarity score: 28.49)
- Crema Balsamico De Modena Con Mango (Similarity score: 28.68)
- El Corte Inglés Marron Glacé (Similarity score: 28.71)
- Honey Citron Tea (Similarity score: 28.72)
- Whole Foods Market, Rocky Mountain Foods Inc Whole Foods Market, Organic Sun Dried Mulberries (Similarity score: 29.03)
- Southern Style Sweet Tea (Similarity score: 31.20)
Ingredients List
- Corn Syrup
- E903
- Colour
- Sugar
- E428
- E330
- E270
- Water
- Corn Starch
- Artificial And Natural Flavors
- Hydrogenated Coconut Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)