Ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 837kj (201 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 837kj (201 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.08g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.08g |
| Saturated Fat | 6.15g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 57.10306406685237% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 57.1% |
| Saturated Fat Value | 6.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 108mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 108mg |
| Sugars | 18.46g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.46g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Neapolitan Ice Cream (Similarity score: 6.77)
- Cookies & Cream (Similarity score: 8.49)
- Laura Lynn, Ingles Markets Inc Laura Lynn, Fudge Ripple Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 9.11)
- Ice Cream (Similarity score: 11.65)
- Churn Style Ice Cream (Similarity score: 12.69)
- Giant Eagle Light Ice Cream, Churned Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 12.69)
- River Valley Ice Cream (Similarity score: 13.88)
- Vanilla Ice Cream, Vanilla (Similarity score: 15.62)
- Kemps Smooth & Creamy Frozen Yogurt (Similarity score: 15.87)
- Toupargel Flan Pâtissier Rhum Raisins (Similarity score: 16.25)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cookies 'n Cream Reduced Fat Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 16.65)
- Ice Cream (Similarity score: 16.79)
- Kemps, Kemps Llc Kemps, Frozen Yogurt, Strawberry Cheesecake (Similarity score: 16.83)
- Ice Cream Cake (Similarity score: 16.96)
- Aero,nestle Aero Heavenly Salted Caramel Mousse And Pecan Nuts (Similarity score: 17.86)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E160b
- Cream
- Sucrose
- Corn Syrup
- Skimmed Milk Powder
- Grade A Whey
- Cocoa
- Stabiliser
- Natural And Artificial Vanilla Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)