Roar plant based ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 1.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.9g |
| Saturated Fat | 5.7g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 51.81818181818182% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 51.8% |
| Saturated Fat Value | 5.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 104.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 104mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ben & Jerry's Strawberry Cheesecake Ice Cream With Strawberries & A Thick Graham Cracker Swirl (Similarity score: 8.88)
- Turkey Hill Turkey Hill, Premium Ice Cream, Southern Lemon Pie (Similarity score: 11.44)
- Old Fashioned Cookies 'n Cream Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 11.91)
- Weis Quality Premium Ice Cream (Similarity score: 12.49)
- Kemps Llc Marshmallow Brownie Ice Cream (Similarity score: 13.01)
- Publix Super Markets Inc Party Time Ice Cream (Similarity score: 13.48)
- Ice Cream (Similarity score: 13.81)
- Crispy Trio Layers Dark Chocolate Crunchy Peanut Butter Frozen Dessert, Dark Chocolate (Similarity score: 13.96)
- Caramel Coyote Premium Ice Cream, Caramel Coyote (Similarity score: 14.93)
- Hannaford, Hannaford Bros Co Ice Cream (Similarity score: 15.37)
- Sunnyside Farms, Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 16.08)
- Key Lime Premium Ice Cream With Graham Cracker Swirl, Key Lime Pie (Similarity score: 16.48)
- Ice Cream, Monster Cookie Mash (Similarity score: 16.76)
- Mcennedy Cheesecake Dessert (Similarity score: 16.79)
- Asael Farr & Sons Company Farr Better, Frozen Custard, Cookie Dough Brownie (Similarity score: 16.80)