Roche Bros Supermarket Fresh Linguine Pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1255kj (300 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1255kj (300 calories/kcal) |
| Fiber | 2.9 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 10.71g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 10.71g |
| Saturated Fat | 0.71g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 33.177570093457945% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 33.2% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | -4 |
| Sodium | 36mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 36mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonarea Tagliatelle Al Huevo (Similarity score: 9.66)
- Franprix Tagliatelles Extra Larges (Similarity score: 10.03)
- Esselunga Pappardelle Sfoglia Rustica (Similarity score: 12.60)
- Tesco Tesco Short Spaghetti (Similarity score: 12.82)
- Bio Verde Tagliatelles Frais (Similarity score: 17.55)
- Bio Verde Linguine Fraiches (Similarity score: 17.55)
- Bio Verde Frische Pasta Tagliatelle (Similarity score: 17.55)
- Lustucru Linguine 250g Lustucru Selection (Similarity score: 20.34)
- Fusilli (Similarity score: 22.34)
- Fresh Fusilli Egg Pasta (Similarity score: 24.25)
- Boni Tagliatelles Aux Oeufs Frais (Similarity score: 24.53)
- Verstegen Koek & Speculaas Mix (Similarity score: 24.95)
- Boni Tagliatelle Aux Oeufs Frais (Similarity score: 25.25)
- Eliges Bebida De Soja Con Chocolate (Similarity score: 26.01)
- Metro Chef,metro Tagliatelles Aux Œufs Frais (Similarity score: 26.69)
Ingredients List
- Semolina
- Extra Fancy Durum Flour
- Water Eggs
- Dough Mix
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)