Esselunga Pappardelle sfoglia rustica
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1249kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1249kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.1g |
| Saturated Fat | 1.3g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 30.232558139534888% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 30.2% |
| Saturated Fat Value | 1.3g |
| Score | -3 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 1.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonarea Tagliatelle Al Huevo (Similarity score: 8.85)
- Tesco Tesco Short Spaghetti (Similarity score: 10.86)
- Roche Bros Supermarket Fresh Linguine Pasta (Similarity score: 12.60)
- Franprix Tagliatelles Extra Larges (Similarity score: 16.18)
- Garofalo Tagliatelles 250g (Similarity score: 18.52)
- Garofalo Tagliolini (Similarity score: 18.52)
- Lustucru Linguine 250g Lustucru Selection (Similarity score: 18.54)
- Fresh Fusilli Egg Pasta (Similarity score: 20.07)
- Bio Verde Linguine Fraiches (Similarity score: 21.88)
- Bio Verde Tagliatelles Frais (Similarity score: 21.88)
- Bio Verde Frische Pasta Tagliatelle (Similarity score: 21.88)
- Eliges Bebida De Soja Con Chocolate (Similarity score: 22.20)
- Esselunga,esselunga Top Sfoglia Classica (Similarity score: 23.65)
- Los Panales De Chinchilla Miel Azahar (Similarity score: 25.40)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 26.22)
Ingredients List
- Durum Wheat Semolina
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)