Rocky road ice cream, rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 975kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 975kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.11g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.11g |
| Saturated Fat | 6.85g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.55555555555555% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 82mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 82mg |
| Sugars | 21.92g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Esselunga Gelato Alla Nocciola (Similarity score: 6.68)
- Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 7.93)
- Gelato Nocciolata (Similarity score: 8.19)
- Chocolate Ice Cream With Almonds, Almond Fudge (Similarity score: 8.64)
- Snickers, Light Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 9.41)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.73)
- Signature Select Moose Track Fudge Ice Cream (Similarity score: 11.22)
- Ice Cream (Similarity score: 11.89)
- Best Choice, Associated Wholesale Grocers Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 11.96)
- Meijer Meijer, Ice Cream, Praline Pecan (Similarity score: 12.33)
- Red Button Vintage Creamery Premium Ice Cream (Similarity score: 12.51)
- Green Tea Ice Cream With Mochi Bits, Green Tea (Similarity score: 12.56)
- High Road Craft Ice Cream (Similarity score: 13.29)
- Roundy's Ice Cream (Similarity score: 13.31)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 13.31)
Ingredients List
- Cream
- Contains Less Than 1% Of Cellulose Gel
- E466
- E407
- E471
- Milk
- Sugar
- Buttermilk
- Whey
- Marshmallow Ribbon
- Corn Syrup
- Nut
- Cocoa Processed With Alkali
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)