Rodelle Cacao solubilisé noir
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 4 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 16.666666666667g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.67g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -3 |
| Sodium | 166.666666666672mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 166.7mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Baked Soft Pretzels (Similarity score: 16.15)
- The Long Company Aunt Hattie's, Enriched Soft French Rolls (Similarity score: 20.26)
- Soft Pretzels Fully Baked Soft Pretzels With Salt Pack (Similarity score: 21.52)
- J&j Snackfoods Corp Original Fully Baked Soft Pretzels, Original (Similarity score: 21.78)
- Tesco Tesco Plant Chef Breaded Nuggets (Similarity score: 22.83)
- Pita Pal Ancient Grains With Kale (Similarity score: 23.63)
- Goya Pupusas (stuffed Corn Tortillas), Cheese (Similarity score: 24.77)
- Crustarmor 90g Rillettes Saumon Creole Crustarmor (Similarity score: 25.91)
- Roasted Beetroot Hommus (Similarity score: 27.49)
- Fries To Go Fries To Go (Similarity score: 27.97)
- Multigrain Sandwich Sliced (Similarity score: 28.26)
- Pc Thins Whole Grain Round White Buns (Similarity score: 28.55)
- Rillettes De Dorade À La Créole (Similarity score: 29.04)
- Zen Bakery Banana Nut Muffin (Similarity score: 29.47)
- Taboule (Similarity score: 29.98)
Ingredients List
- Cocoa
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)