Sardines huile de tournesol avec du piment
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1318kj (316 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1318kj (316 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19.6g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19.6g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 0 |
| Sodium | 207.2mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 207.2mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Bakery Inc Bread Loaf (Similarity score: 19.56)
- Pain Au Maïs (Similarity score: 19.82)
- Organic Bakery Inc Kenyer, Fresh Garlic Bread (Similarity score: 21.94)
- Kim's Food Sky Dragon Pancakes (Similarity score: 24.33)
- Kim's Food Crispy Duck Pancakes (Similarity score: 24.33)
- Houmous (Similarity score: 30.31)
- K&g Jumbo Sunflower Seeds (Similarity score: 30.65)
- K&g, Krause Gentle Corporation Jumbo Roasted & Salted Sunflower Seeds, Original, Original (Similarity score: 30.65)
- K&g, Krause Gentle Corporation Roasted & Salted Jumbo Sunflower Seeds (Similarity score: 30.65)
- Pietro Castelli Conchiglioni (Similarity score: 31.09)
- Straw Propeller Gourmet Foods Natural Gourmet Oatmeal (Similarity score: 31.44)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 33.61)
- La Belle Iloise Sardines Aux Deux Piments Et Sa Note De Citron (Similarity score: 33.61)
- Metro Chef Sauce Pesto Alla Siciliana (Similarity score: 34.59)
- Reggia, Pasta Reggia Reggia Penne Ziti Semola Gr 500 (Similarity score: 34.63)