Pain au maïs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1326kj (317 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1326kj (317 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 12g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12g |
| Saturated Fat | 0.3g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 4.615384615384615% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 4.6% |
| Saturated Fat Value | 0.3g |
| Score | 0 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Seeded Chunky Houmous (Similarity score: 17.17)
- Houmous (Similarity score: 17.75)
- Organic Bakery Inc Bread Loaf (Similarity score: 18.65)
- Hatting True Style Chicago Burgerbrød Med Sesamfrø (Similarity score: 19.01)
- Kim's Food Crispy Duck Pancakes (Similarity score: 19.19)
- Kim's Food Sky Dragon Pancakes (Similarity score: 19.19)
- Sardines Huile De Tournesol Avec Du Piment (Similarity score: 19.82)
- Organic Bakery Inc Kenyer, Fresh Garlic Bread (Similarity score: 19.85)
- Schamel Meerrettich (Similarity score: 24.19)
- Metro Chef Sauce Pesto Alla Siciliana (Similarity score: 25.04)
- Golden Flake, Golden Flake Snack Foods Inc Golden Flake, Sunflower Seeds (Similarity score: 25.77)
- Penny Markt,lidl Schamel Sahne Meerrettich Mild (Similarity score: 26.99)
- Wehah Farm Inc Organic Brown Rice Cakes (Similarity score: 28.01)
- Lundberg Family Farms Brown Rice Cakes (Similarity score: 28.01)
- Lundberg Family Farms Organic Wild Rice Cakes (Similarity score: 28.01)