Sasha's Salad & Sandwich Dressing
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1079kj (258 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1079kj (258 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 8.333333333333334 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 8.3 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 1.6099999999999999g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 7.130203720106289% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 7.1% |
| Saturated Fat Value | 1.6g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 19.35g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.35g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sultan Pomegrenate Molasses (Similarity score: 20.26)
- Amarena Kirschen (Similarity score: 21.88)
- Mochi (Similarity score: 23.31)
- Val Frutta Valfrutta Polpa 100% Apple & Prune (Similarity score: 23.34)
- Biofournil Pain Aux Raisins (Similarity score: 24.86)
- Seeberger Studentenfutter, Extra (Similarity score: 28.57)
- K Klassik Stremellachs (Similarity score: 33.13)
- Udapa Patatas (Similarity score: 33.20)
- Kioene Cotolette Di Pollo (Similarity score: 33.24)
- Propos Nature Gommes Propolis Verte Bio (Similarity score: 33.36)
- Confiture De Châtaignes Aux Brisures Confites (Similarity score: 33.70)
- Lutti Sachet Bonbons Lutti Mint (Similarity score: 34.94)
- Kc Central Trading Co Kc Central Trading Co , Soybean With Shiitake Mushroom (Similarity score: 34.97)
- Gaia 2 X 100g Pain Essene Epeautre (Similarity score: 35.10)
- Delhaize Pink Lady (Similarity score: 35.11)
Ingredients List
- Pineapple
- Spice
- Lemon Zest
- Garlic Powder
- Pineapple Juice
- Canola Oil
- Sugar
- Cider Vinegar
- Extra Virgin Olive Oil
- Lemon Juice
- Filtered Water
- Dehydrated Onion
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)