Mochi
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 5 |
| Sodium | 8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 8mg |
| Sugars | 19.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Val Frutta Valfrutta Polpa 100% Apple & Prune (Similarity score: 17.87)
- Syrup (Similarity score: 22.07)
- Amarena Kirschen (Similarity score: 22.64)
- Seeberger Studentenfutter, Extra (Similarity score: 23.27)
- Sasha's Salad & Sandwich Dressing (Similarity score: 23.31)
- Sultan Pomegrenate Molasses (Similarity score: 27.22)
- Gaia 2 X 100g Pain Essene Epeautre (Similarity score: 29.11)
- Ajo Negro (Similarity score: 31.14)
- Pulmoll Pastilles Sans Sucre Avec Edulcolorants Framboise (Similarity score: 31.30)
- Funny Hair Candy Goût Framboise (Similarity score: 32.19)
- Masa (Similarity score: 32.59)
- Twin Marquis Inc Twin Marquis, Vegetable Dumpling Wrapper (Similarity score: 32.85)
- Cashew Milk Frozen Dessert (Similarity score: 32.95)
- Gaia Pain De Céréales Germées Épeautre (Similarity score: 32.97)
- Todis Impacchettati Ancora Caldi (Similarity score: 33.13)