Saupiquet Sardine à l'huile
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1134kj (272 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1134kj (272 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 23g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 23g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 15% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 15% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 2 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Panés De Blé (Similarity score: 18.17)
- K Classic Makrelenfilets (Similarity score: 18.45)
- Asda Meat Free Chicken Style Kiev (Similarity score: 23.10)
- Pommes Dauphines (Similarity score: 23.98)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 24.00)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 24.52)
- Pretzels (Similarity score: 24.73)
- Cem Porcento Cem Porcento Hambúrguer Proteico Tofu E Chia (Similarity score: 25.05)
- Tuna Salad Sandwich (Similarity score: 26.62)
- Monoprix Le Végétal 2 Panés De Blé (Similarity score: 26.63)
- Little Ny Pretzels (Similarity score: 27.45)
- Ramirez & Ca (filhos) S A Tome, Mackerels In Vegetable Oil With Chili (Similarity score: 27.50)
- Waitrose 2 Crisp Crumbed Seitan Slices (Similarity score: 27.63)
- Hardwood Smoked Pulled Pork (Similarity score: 27.92)
- Vegetalia Paté Vegetal (Similarity score: 28.27)