Little Ny Pretzels
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1146kj (274 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1146kj (274 calories/kcal) |
| Fiber | 1.8 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 8.82g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.82g |
| Saturated Fat | 0.59g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 16.713881019830026% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 0.6g |
| Score | -1 |
| Sodium | 243mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 243mg |
| Sugars | 0.59g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.59g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pretzels (Similarity score: 5.98)
- Pommes Dauphines (Similarity score: 11.33)
- Despi Pommes Dauphines (Similarity score: 11.35)
- Plain Bagels (Similarity score: 11.54)
- Esselunga Verdure Grigliate (Similarity score: 11.95)
- Dunnes Stores Wholemeal Wraps (Similarity score: 14.26)
- U Panés De Blé (Similarity score: 16.01)
- Ifa Eliges,eliges,ifa Pan De Molde Cereales Y Semillas (Similarity score: 17.77)
- Ķelmēni Rankas Rudzu Rupjā Maize (Similarity score: 18.15)
- Tuna Salad Sandwich (Similarity score: 18.43)
- Louis Hummus Au Coriandre (Similarity score: 20.09)
- Houmous Nature (Similarity score: 20.09)
- Vegetalia Paté Vegetal (Similarity score: 20.23)
- Veggie Wrap (Similarity score: 20.96)
- Naan Original (Similarity score: 21.40)
Ingredients List
- Flour
- Cellulose Fiber
- Water
- Shortening
- Enzyme
- Yeast
- Salt
- Corn Syrup
- E282
- Hydrogenated Cottonseed Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)