Saveurs et Gastronomie 4 Tartelettes fraise rhubarbe
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 873kj (209 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 873.0kj (209 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 60 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 60.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.9g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 62.727272727272734% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 62.7% |
| Saturated Fat Value | 6.9g |
| Score | 9 |
| Sodium | 124.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 124.0mg |
| Sugars | 11g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 11.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Thiriet Ma Tarte Multifruits (Similarity score: 30.31)
- Anna's Best,migros Tarte Aux Pommes (Similarity score: 34.21)
- Anna's Best Tarte Aux Pommes (Similarity score: 34.49)
- Gut & Günstig Pflaumen Kuchen (Similarity score: 40.42)
- Coop,betty Bossi Rhubarbe (Similarity score: 42.13)
- Melinda,graziadei Strudel Di Mele (Similarity score: 48.67)
- Marie Tarte Tatin (Similarity score: 49.26)
- Marie Morin Crumble Aux Pommes Caramélisées (Similarity score: 50.46)
- Le Pâtissier Tarte Au Cerises (Similarity score: 51.09)
- Zen & Sans Gluten Tarte Tatin Bio (Similarity score: 53.60)
- Les Comtes De Provence Cerise Marasquin (Similarity score: 58.62)
- Tegut Apfelkuchen (Similarity score: 59.36)
- Leader Price Tarte Poireaux (Similarity score: 60.10)
- Thiriet Mon Strudel Aux Pommes (Similarity score: 60.85)
- Peeled Apples With Yogurt Raisins & Cheddar Crackers (Similarity score: 60.87)