Thiriet Ma tarte Multifruits
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 858kj (206 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 858kj (206 calories/kcal) |
| Fiber | 2 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 61.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 61.7 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 4.6g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 4.6g |
| Score | 5 |
| Sodium | 112.00000000000001mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 112mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Saveurs Et Gastronomie 4 Tartelettes Fraise Rhubarbe (Similarity score: 30.31)
- Marie Morin Crumble Aux Pommes Caramélisées (Similarity score: 32.10)
- Gut & Günstig Pflaumen Kuchen (Similarity score: 43.74)
- Tegut Apfelkuchen (Similarity score: 43.90)
- Peeled Apples With Yogurt Raisins & Cheddar Crackers (Similarity score: 45.45)
- Sans Marque,georpa Tarte Aux Pommes Pur Beurre Aux Œufs Frais (Similarity score: 47.16)
- Les Comtes De Provence Cerise Marasquin (Similarity score: 49.37)
- Casino Tarte Aux Pommes (Similarity score: 49.87)
- Casino Tarte Aux Pommes (Similarity score: 50.71)
- Nastrecce Crostata Con Confettura Di Albicocca (Similarity score: 52.26)
- Anna's Best Tarte Aux Pommes (Similarity score: 52.61)
- Anna's Best,migros Tarte Aux Pommes (Similarity score: 54.10)
- Tartefrais Tarte Aux Pommes (Similarity score: 57.97)
- Páturages Mousse À La Crème De Marrons (Similarity score: 58.32)
- Hdg,histoires De Glaces Glace Vanille Macadamia (Similarity score: 58.81)
Ingredients List
- Peach
- Egg
- Glucose Syrup
- Starch
- Wheat Starch
- E500ii
- Salt
- Gelling Agent
- Acid
- Wheat Flour
- Peach Puree
- Sugar
- Raspberry
- Butterfat
- Water
- Blueberry
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)