Saxo Sirop de citron blanc
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 10 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7 |
| Grade | e |
| Is Beverage? | Yes |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 20 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 20 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 64g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 64g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cora Boisson Concentré Pour Soda Saveur Limonade (Similarity score: 15.25)
- Myprotein Organic Maple Syrup (Similarity score: 16.94)
- Prozis Organic Date Syrup (Similarity score: 19.67)
- Sirope De Palma (Similarity score: 23.94)
- Continente Marmelade (Similarity score: 25.20)
- Jean Baptiste Lambert Sirop De Liège (Similarity score: 25.45)
- Réauté Chocolat,réauté Meringues Saveur Framboise (Similarity score: 28.09)
- Sciroppo D’acero (Similarity score: 28.15)
- Albert Ménès Sirop D'érable Pur (Similarity score: 28.79)
- Robertson's Ginger Extra Jam (Similarity score: 29.58)
- Strawberry Meringues (Similarity score: 29.66)
- Crombach Rinse Appelstroop (Similarity score: 29.89)
- Byodo Crema Con Aceto Balsamico Di Modena Igp (Similarity score: 29.95)
- Pickerd Orangen Paste (Similarity score: 30.32)
- Menz & Gasser Prima Frutta Maronenkrem (Similarity score: 31.31)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Lemon Juice From Concentrate
- Acid
- Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)