jean-baptiste Lambert Sirop de Liège
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 5 |
| Fiber Points | 5 |
| Fiber Value | 5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 1.2000000476837g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 1.2g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 8 |
| Sodium | 40.000000596048004mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 54g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 54g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sirope De Palma (Similarity score: 13.48)
- Crombach Rinse Appelstroop (Similarity score: 17.74)
- Crema Balsamico De Modena Con Mango (Similarity score: 21.14)
- El Corte Inglés Marron Glacé (Similarity score: 21.14)
- Myprotein Organic Maple Syrup (Similarity score: 21.17)
- Crème Balsamique (Similarity score: 23.26)
- Prozis Organic Date Syrup (Similarity score: 23.28)
- Continente Marmelade (Similarity score: 24.41)
- Cuevas Marrón Glacé (Similarity score: 25.28)
- Saxo Sirop De Citron Blanc (Similarity score: 25.45)
- Baptistin Féraud Crème De Marrons (Similarity score: 25.48)
- Sciroppo D’acero (Similarity score: 26.64)
- Dr Oetker Prinsessan Lillifee Glitterglasyr (Similarity score: 26.69)
- Cibré Marrón Glacé Castaña Confitada Y Glaseada (Similarity score: 27.11)
- El Corte Inglés Marron Glacé (Similarity score: 27.11)
Ingredients List
- Jus Concentré De Fruits
- Gélifiant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)