Schamel Sahne Meerrettich
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1264kj (303 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1264kj (303 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 27g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 27g |
| Saturated Fat | 3.3g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 12.222222222222221% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 12.2% |
| Saturated Fat Value | 3.3g |
| Score | 5 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 10g |
| Sugars Points | 2 |
| Sugars Value | 10g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Armada,almare Sardinen Mit Chili (Similarity score: 21.97)
- M Classic Sardines (Similarity score: 25.25)
- La Chasse Sardines Portugaises, À L'huile D'olive (Similarity score: 25.67)
- Le Trésor Des Dieux Filets De Maquereaux (Similarity score: 27.32)
- Leader Price (Similarity score: 29.06)
- Harmony Maquereaux Harmony (Similarity score: 30.08)
- Ocean Sea Langostino Crudo (Similarity score: 30.23)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 30.45)
- Ikea Bröd Mjukkaka (Similarity score: 30.45)
- Filet De Sardine À L Huile D Olive Piquante (Similarity score: 30.83)
- Le Gourmand Salade De Fruits De Mer (Similarity score: 30.86)
- Hummus De Lentejas (Similarity score: 31.71)
- Siete Chickpea Flour Siete (Similarity score: 32.54)
- Salade De Fruits De Mer (Similarity score: 33.34)
- Pizza Al Salame (Similarity score: 33.41)