Tarte aux pommes et au Sucre à la crème
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 46.666666666666664% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.7% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Good Humor, Unilever Frozen Birthday Cake Dessert Bar (Similarity score: 10.99)
- Snickers Snickers Ice Cream (Similarity score: 14.32)
- Leader Price Tarte Poire Amandine (Similarity score: 16.14)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 17.87)
- Carte D'or Pâtisserie Treats (Similarity score: 18.92)
- Tillamook Mudslide Ice Cream (Similarity score: 19.86)
- Cookie Core Chocolate Chip Cookie (Similarity score: 20.94)
- Oberweis Super Premium Ice Cream (Similarity score: 20.99)
- White Chocolate Raspberry Truffle Ice Cream (Similarity score: 21.26)
- Bontà Divina Tiramisu Bio (Similarity score: 21.82)
- Chocolate Caramel Cluster With Peanuts, Fudge Chunks & Salted Caramel Swirls Non Dairy Frozen Dessert, Chocolate Caramel Cluster (Similarity score: 22.36)
- Movenpick Double Crème De La Gruyère & Meringues Crème Glacée À La Double Crème De La Région De Gruyère (13%), Morceaux De Meringue Enrobés De Chocolat Blanc (5%) (Similarity score: 22.87)
- Mars, Snickers Snickers Ice Cream (Similarity score: 23.74)
- Monoprix Gourmet Buche Glacée (Similarity score: 24.49)
- Denali, Premium Rich Chocolate Ice Cream With Moose Tracks Fudge Filled Cups And Famous Moose Tracks Fudge, Extreme Moose Tracks (Similarity score: 24.52)