Good Humor, Unilever Frozen birthday cake dessert bar
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1130kj (271 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1130kj (271 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 6.08g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 45.003700962250186% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 45% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 54mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 54mg |
| Sugars | 20.27g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.27g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tarte Aux Pommes Et Au Sucre À La Crème (Similarity score: 10.99)
- Fazer,pingviini Geisha Kermajäätelö (Similarity score: 18.89)
- Leader Price Dessert Glacé Vanille Coeur De Meringue (Similarity score: 19.08)
- Snickers Snickers Ice Cream (Similarity score: 19.16)
- Tarte Normande (Similarity score: 19.35)
- Tarte Normande Pur Beurre (Similarity score: 19.35)
- Movenpick,nestle Vanilla Dream With Alomond Crème Glacée Vanille Avec Chocolat Au Lait (29% Suisse) Et Morceaux D'amandes (5,8%) (Similarity score: 20.31)
- Mövenpick,froneri,nestlé Chocolate Hazelnut Brittle (Similarity score: 20.48)
- Safeway Reserve Indian Cardamom Pistachio Ice Cream, Indian Cardamom (Similarity score: 20.81)
- Double Rainbow Double Rainbow, Organic Super Ice Cream, Mint Chip (Similarity score: 21.50)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 21.88)
- Tillamook Mudslide Ice Cream (Similarity score: 21.92)
- Good Humor, Unilever Frozen Dessert Bar (Similarity score: 22.44)
- Monoprix Gourmet Buche Glacée (Similarity score: 22.81)
- Carte D'or Pâtisserie Treats (Similarity score: 22.89)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E471
- E412
- E410
- E150a
- Natural And Artificial Flavouring
- E160b
- Retinyl Palmitate
- Rainbow Crunch
- Corn Syrup
- Sugar
- Soya Oil
- Water
- Coconut Oil
- Palm Oil
- Less Than 2% Of
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)