Tarte Normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 5.2g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 37.142857142857146% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.1% |
| Saturated Fat Value | 5.2g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Tillamook, Farmstyle Gelato, Oregon Hazelnut Chocolate (Similarity score: 18.94)
- Anderson Dairy Inc Premium Ice Cream (Similarity score: 19.52)
- Carrefour Cheesecake Aux Fruits Rouges (Similarity score: 20.48)
- Carrefour Cheesecake Aux Fruits Rouges Sur Son Biscuit Croustillant (Similarity score: 20.48)
- Les Desserts Des Gourmets Cheesecake Aux Fruits Rouges "les Desserts Des Gourmets" (Similarity score: 20.94)
- Mcconnell's Ice Cream Fine Ice Cream (Similarity score: 23.82)
- Grand Ice Cream (Similarity score: 23.86)
- Private Selection Denali Ice Cream (Similarity score: 25.87)
- Private Selection Denali Extreme Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 26.04)
- Ben & Jerry’s Ben & Jerry’s Boots On The Moooo’n (Similarity score: 27.21)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 27.74)
- Sans Marque Croustillant Chocolat (Similarity score: 28.42)
- Gü Le Cheesecake Fraise Des Bois (Similarity score: 28.63)
- Homestead Creamery Homestead Creamery, Premium Ice Cream (Similarity score: 28.91)
- Gü Cheesecakes (Similarity score: 29.16)