Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1218kj (292 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1218kj (292 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 64.28571428571429% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.3% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 16 |
| Sodium | 83.99999999999999mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 6.33)
- Tiramisu (Similarity score: 9.09)
- Leclerc Tarte Normande Pomme Cassis Leclerc (Similarity score: 9.80)
- Maestro Italia Tiramisu (Similarity score: 10.03)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip Häagen Dazs (Similarity score: 10.54)
- Picard Bûche Glacée, La Boite À Musique De Noël (Similarity score: 10.87)
- Nestle,froneri,extreme Glace Extrême Happy Cookie (Similarity score: 11.69)
- Mars Mars Glacé Amande (Similarity score: 12.59)
- Foret Noire (Similarity score: 12.90)
- Coop Naturaplan,naturaplan,coop Chocolate (Similarity score: 14.27)
- Mucci Macadamia Nut (Similarity score: 14.47)
- Twix,mars Twix Barres Glacées (Similarity score: 14.50)
- Mars Signature Craquant Amande Chocolat Noir (Similarity score: 14.85)
- Gelatelli Pot De Glace Vanille & Macadamia (Similarity score: 14.88)
- Twix Twix Ice Cream (Similarity score: 15.08)