Foret noire
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.0260000228882g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.03g |
| Saturated Fat | 12.609999656677g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.76550133621335% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.8% |
| Saturated Fat Value | 12.6g |
| Score | 17 |
| Sodium | 89.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 89.2mg |
| Sugars | 20.235000610352g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Tarte Normande Pomme Cassis Leclerc (Similarity score: 5.87)
- Tarte Normande (Similarity score: 12.90)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip Häagen Dazs (Similarity score: 14.08)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip (Similarity score: 14.15)
- Italian Dessert (Similarity score: 14.29)
- Nestlé Lion Glace (Similarity score: 15.34)
- Nestlé, Lion 4 Bûchettes Glacées Lion (Similarity score: 15.35)
- Milbona,lidl Tiramisu (Similarity score: 15.59)
- Mars Mars Glacé (Similarity score: 15.61)
- Leclerc Tarte Normande (Similarity score: 15.89)
- Twix,mars Twix Barres Glacées (Similarity score: 15.92)
- Häagen Dazs Cookie Dough Chip (Similarity score: 16.29)
- Tarte Citron Surgelée (Similarity score: 16.67)
- Mars Signature Craquant Amande Chocolat Noir (Similarity score: 16.86)
- Coop Naturaplan,naturaplan,coop Chocolate (Similarity score: 17.09)