Tarte normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.7g |
| Saturated Fat | 4.3g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 58.108108108108105% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.1% |
| Saturated Fat Value | 4.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 72mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Caramel, Marshmallow And Chocolate Flavored Covered Peanuts, Candy Cluster (Similarity score: 7.97)
- Ben & Jerry's S'wich Up Cookie Dough (Similarity score: 8.87)
- Vanilla Ice Cream (Similarity score: 10.27)
- Leader Price Xtra Savoureux Caramel & Cacahuètes (Similarity score: 10.37)
- Old Fashioned Tin Roof Sundae Ice Cream, Tin Roof Sundae (Similarity score: 10.70)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.28)
- The Spicy Ice Cream (Similarity score: 11.70)
- Ittibitz Ittibitz, Ice Cream, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 11.81)
- Premium Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 12.12)
- 365 Everyday Value Cookie Dough Ice Cream (Similarity score: 12.58)
- Mint Choc Chip Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 13.06)
- Tillamook Udderly Chocolate Ice Cream (Similarity score: 13.10)
- Old Fashioned Double Chocolate Brownie Ribbons Of Fudge In Chocolate Ice Cream With Brownies And Chocolate Flavored Flakes (Similarity score: 13.34)
- Phin & Phebes Phin & Phebes, Ice Cream, Banana Whama (Similarity score: 13.39)