365 Everyday Value Cookie dough ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1002kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1002kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.1666666666667g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.17g |
| Saturated Fat | 8.3333333333333g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 61.53846153845978% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.5% |
| Saturated Fat Value | 8.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 72.916666666668mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72.9mg |
| Sugars | 21.875g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.88g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brividolcezza Profiteroles Scuro (Similarity score: 4.19)
- Leader Price Xtra Savoureux Caramel & Cacahuètes (Similarity score: 5.94)
- Premium Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 6.63)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 7.60)
- Ice Cream (Similarity score: 8.36)
- Farr Better Farr Better, Frozen Custard, Black Cherry Chip (Similarity score: 9.48)
- Mint Choc Chip Ice Cream (Similarity score: 9.48)
- Baskin Robbins Ice Cream (Similarity score: 10.25)
- Chilly Vanilly Bean Ice Cream (Similarity score: 10.54)
- Friendly Ice Cream Corp Dessert Roll, Jubilee Roll, Ice Cream Roll (Similarity score: 10.98)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 11.35)
- Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Caramel, Marshmallow And Chocolate Flavored Covered Peanuts, Candy Cluster (Similarity score: 11.36)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 11.80)
- Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 11.88)
- Super Premium Ice Cream (Similarity score: 12.10)
Ingredients List
- Pasteurised Milk
- Pasteurized Cream
- Cane Sugar
- Cookie Dough With Chocolatey Flakes
- Skimmed Milk Powder
- Natural Flavouring
- Stabilizer Blend
- E160b
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)