Tarte tropézienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 7 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.6g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.6g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 47.61904761904761% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 47.6% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | 5 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 16g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Leclerc Crepes (Similarity score: 12.79)
- Pinotxo Tarta De Queso (Similarity score: 16.88)
- Intermarché Eclairs Au Café Et Chocolat Les 2 Pièces 200 Gr (Similarity score: 17.58)
- Pastels De Nata (Similarity score: 23.14)
- Aldi Pasteis De Nata (Similarity score: 23.19)
- Éclairs Café X4 (Similarity score: 23.22)
- Auchan Eclair Au Café X2 (Similarity score: 23.22)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Neapolitan Vanilla Flavored, Chocolate And Strawberry Reduced Fat Ice Cream Layered Between Two Chocolate Wafers Sandwiches, Neapolitan Vanilla (Similarity score: 23.23)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored Reduced Fat Ice Cream Layered Between Two Chocolate Flavored Wafers Reduced Fat Ice Cream, Vanilla, Chocolate (Similarity score: 23.23)
- Picard Pasteis De Nata (Similarity score: 23.33)
- Maison Alpérel Crème Glacée Caramel Fleur De Sel (Similarity score: 23.91)
- Real Quality Zitronentorte (Similarity score: 24.01)
- Gelato Fiasco Gelato Fiasco, Gelato, Almond Butter Chocolate Chunk (Similarity score: 24.25)
- Religieuses (Similarity score: 24.39)
- Tarte Pommes (Similarity score: 24.69)