Tartefrais Éclairs au café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1064kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1064kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.6g |
| Saturated Fat | 7.4g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 61.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 61.7% |
| Saturated Fat Value | 7.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Georpa Eclairs Au Cafe (Similarity score: 1.41)
- 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 1.41)
- Häagen Dazs Crème Glacée Caramel Biscuit & Cream Speculoos (Similarity score: 9.84)
- Häagen Dazs Original Collection (Similarity score: 9.84)
- Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 11.03)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream (Similarity score: 12.10)
- Van Den Casteele La Bûche Périgourdine (Similarity score: 12.13)
- Marks & Spencer Glace (Similarity score: 12.22)
- Tesco Strawberry Gateau Bar (Similarity score: 12.73)
- Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 13.05)
- Market Pantry, Target Stores Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 13.05)
- Ah Tiramisu (Similarity score: 13.11)
- Breyers, Unilever Breyerschocolatetruffleicecream (Similarity score: 15.12)
- Pb 'n Cones Vanilla Flavored Ice Cream Peanut Butter Swirls Dipped Cone Pieces, Pb 'n Cones (Similarity score: 15.21)
- Häagen Dazs Banana Caramel Explosion (Similarity score: 15.55)
Ingredients List
- Water
- Cocoa Butter
- Vegetable Fiber
- Salt
- Gelling Agent
- Emulsifier
- Natural Vanilla Flavouring
- Fresh Egg
- Sugar
- Wheat Flour
- Whole Milk Powder
- Butterfat
- Glucose Fructose Syrup
- Modified Tapioca Starch
- Coffee Extract
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)