Marks & Spencer Glace
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 3.2g |
| Saturated Fat | 10.8g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 65.45454545454545% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.5% |
| Saturated Fat Value | 10.8g |
| Score | 18 |
| Sodium | 120mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120mg |
| Sugars | 21.3g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Breyers, Unilever Breyerschocolatetruffleicecream (Similarity score: 8.10)
- Tesco Strawberry Gateau Bar (Similarity score: 9.93)
- Dilly Bar (Similarity score: 9.96)
- Ben & Jerry's, Unilever Ice Cream (Similarity score: 10.35)
- Market Pantry, Target Stores Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 11.45)
- Monster Cookie Ice Cream, Monster Cookie (Similarity score: 11.45)
- Häagen Dazs Original Collection (Similarity score: 12.12)
- Häagen Dazs Crème Glacée Caramel Biscuit & Cream Speculoos (Similarity score: 12.12)
- Georpa Eclairs Au Cafe (Similarity score: 12.14)
- 4 Eclairs Au Café (Similarity score: 12.14)
- Tartefrais Éclairs Au Café (Similarity score: 12.22)
- Häagen Dazs Banana Caramel Explosion (Similarity score: 12.24)
- Ah Tiramisu (Similarity score: 13.69)
- Pb 'n Cones Vanilla Flavored Ice Cream Peanut Butter Swirls Dipped Cone Pieces, Pb 'n Cones (Similarity score: 13.91)
- Brown Butter Bourbon Truffle Premium Ice Cream (Similarity score: 14.48)