Tartefrais Tarte Normande
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1071kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1071kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.9000000953674g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.3000001907349g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 56.15384762103769% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 56.2% |
| Saturated Fat Value | 7.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 95.99999785423199mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 17g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 17g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Whitey's Ice Cream Inc Whitey's, Ice Cream, Graham Central Station (Similarity score: 9.65)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Fudge Swirls And Peanut Butter Cups, Beaver Tracks (Similarity score: 9.73)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 11.29)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 12.25)
- Häagen Dazs Crème Glacée Chocolate, Pralines & Caramel (Similarity score: 13.23)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Bunny Tracks Ice Cream (Similarity score: 14.10)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored, Chocolaty Peanut Butter Bunnies, Chocolaty Covered Peanuts, Caramel And Fudge Swirls Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 14.66)
- Vanilla Grand Ice Cream With Cookie Dough Pieces And Chocolaty Chips, Cookie Dough (Similarity score: 15.44)
- Nestle Paletas Carlos V (Similarity score: 15.54)
- Péché Mignon 4 Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 15.93)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 16.07)
- Sunnyside Farms Rocky Road Premium Ice Cream (Similarity score: 16.38)
- Super Store Industries Premium Ice Cream (Similarity score: 16.38)
- Vanilla Bean French Ice Cream (Similarity score: 16.41)
- Talenti Gelato Vanilla Peanut Butter Swirl (Similarity score: 16.42)