Blue Bunny, Wells Enterprises Inc. Bunny tracks ice cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1074kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1074kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 1.35 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.35 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 17 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.05g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.05g |
| Saturated Fat | 8.11g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 54.576043068640644% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 8.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 96.12mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96.1mg |
| Sugars | 25.68g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25.68g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Vanilla Flavored, Chocolaty Peanut Butter Bunnies, Chocolaty Covered Peanuts, Caramel And Fudge Swirls Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 2.11)
- Whitey's Ice Cream Inc Whitey's, Ice Cream, Graham Central Station (Similarity score: 6.71)
- Vanilla Flavored Ice Cream With Fudge Swirls And Peanut Butter Cups, Beaver Tracks (Similarity score: 8.24)
- Tillamook Really Creamy Ice Cream (Similarity score: 9.37)
- Absolute Nutter Peanut Butter Caramel Brownie Premium Ice Cream (Similarity score: 9.54)
- Weis Chocolate Cupcake (Similarity score: 11.09)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 11.69)
- Maison Prolainat Crème Glacée (Similarity score: 12.53)
- Talenti Gelato Vanilla Peanut Butter Swirl (Similarity score: 12.80)
- Leader Price Profiteroles Au Chocolat (Similarity score: 13.09)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Premium Ice Cream, Bunny Tracks (Similarity score: 13.78)
- Tartefrais Tarte Normande (Similarity score: 14.10)
- Moose Tracks Ice Cream (Similarity score: 14.14)
- Nestle Paletas Carlos V (Similarity score: 14.51)
- Hazelnut Amaretto Biscotti Rich Chocolate Hazelnut Flavored Ice Cream Swirled With Amaretto Flavored Cookie Crumbles And Dark Chocolate Flakes, Hazelnut Amaretto Biscotti (Similarity score: 14.52)
Ingredients List
- Milk
- Corn Syrup
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Cream
- Buttermilk
- Whey
- Skimmed Milk
- Sugar
- Chocolaty Peanut Butter Bunnies
- Caramel Swirl
- Chocolaty Covered Peanuts
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)