TARTELETTE POMMES
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.1g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.1g |
| Saturated Fat | 3.4g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 59.64912280701754% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 59.6% |
| Saturated Fat Value | 3.4g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0.8mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0.8mg |
| Sugars | 19g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- M&m's Milk Chocolate Bar (Similarity score: 14.08)
- Ma Glace Au Lait Pistache Verte (Similarity score: 15.40)
- Globus Käsesahne Torte To Go (Similarity score: 16.87)
- Milkyway,milky Way Salted Caramel (Similarity score: 17.20)
- Crème Glacée Artisanale (Similarity score: 17.27)
- Coop Freeform Lactose Free Vanilla Ice Cream (Similarity score: 17.90)
- Gauthier Chaumiette Riz Au Lait Au Caramel (Similarity score: 18.20)
- Baba Au Rhum À La Chantilly (Similarity score: 18.21)
- L’angelys Creme Glacée Praliné Noisette Amande (Similarity score: 19.10)
- Philly's Famous Water Ice Inc Premium Frozen Fruit Bars (Similarity score: 19.26)
- Terre Adélice Sorbet Bio (Similarity score: 19.37)
- Delhaize Crème Glacée À La Vanille (Similarity score: 19.57)
- Chobani Coffee Creamer (Similarity score: 20.78)
- Coffee Creamer Hazelnut (Similarity score: 20.78)
- Chobani Coffee Creamer Caramel (Similarity score: 20.78)