Tartelettes abricots
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 8 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 3.7g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.7g |
| Saturated Fat | 2.1g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 2.1g |
| Score | 6 |
| Sodium | 33.6mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 33.6mg |
| Sugars | 18g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 18g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Crepes Nature (Similarity score: 13.93)
- La Ferme D'aissey Crème Glacée À La Vanille De Madagascar (Similarity score: 17.06)
- Thunderbird Chocolat Coconut Cashew (Similarity score: 18.07)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream With Almonds & Marshmallows Premium Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 21.04)
- Rich Chocolate Premium Ice Cream Mixed With Mini Marshmallows And Almond Pieces, Rocky Road (Similarity score: 21.04)
- Picard Crème Glacée Vanille Sauce Croquantine Au Pralinée (Similarity score: 22.34)
- Landliebe Landliebe Eiscreme Haselnuss Sahne (Similarity score: 22.78)
- Strobe & Associates Inc Plombir Luxury Ice Cream (Similarity score: 22.80)
- Holanda Paleta Mini Choc Holanda (Similarity score: 23.37)
- Siviero Maria, G7 Autentico Italiano Gelato (Similarity score: 23.41)
- O•mochi Mochi Eis Grazie Pistazie (Similarity score: 23.63)
- Helado Sabor Roscón De Reyes (Similarity score: 23.74)
- Maestri Siciliani Del Gelato (Similarity score: 24.09)
- Landliebe Eiscreme (Similarity score: 24.33)
- Eisprom Ice Cream Vanilla Flavour (Similarity score: 24.35)