Taste of Asia Kokosmilch
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 791kj (190 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 791kj (190 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 16.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 87.16577540106952% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 87.2% |
| Saturated Fat Value | 16.3g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1.6g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Virgin Coconut Oil Unrefined (Similarity score: 11.49)
- Rewe Kokosmilch (Similarity score: 16.97)
- Rewe Kokosmilch (Similarity score: 16.97)
- Taste Of Asia Thailand Kokosmilch (Similarity score: 24.00)
- Rewe Beste Wahl Kokosmilch (Similarity score: 24.00)
- Satori Kokosnussmilch (Similarity score: 24.25)
- Aroy D Aroy D Kokosnussmilch (Similarity score: 24.32)
- Monoprix Semoule Au Lait De Coco Vegan (Similarity score: 24.99)
- Mentos Bonbons Tendres Dragerifies (Similarity score: 28.06)
- Nestle Smarties Buchette (Similarity score: 29.56)
- Casino Hey Coco ! (Similarity score: 31.87)
- Auchan Coco Nature (Similarity score: 31.87)
- Mentos Kaubonbons (Similarity score: 31.95)
- Lait Naturel Demi Écrémé (Similarity score: 32.50)
- Franprix Riz Au Lait De Coco (Similarity score: 32.65)