Taste Of Inspirations Italian Gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 996kj (239 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 996kj (239 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.76g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.76g |
| Saturated Fat | 7.9399999999999995g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 83.40336134453781% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 83.4% |
| Saturated Fat Value | 7.9g |
| Score | 14 |
| Sodium | 56mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 56mg |
| Sugars | 28.57g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.57g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sammontana Barattolino Sammontana Panna Cotta (Similarity score: 8.21)
- Stonyfield Organic Stonyfield Organic, Frozen Nonfat Yogurt Ice Cream, Gotta Have Vanilla (Similarity score: 9.35)
- G7 Gelato Nocciola Gianduia (Similarity score: 12.92)
- Gelato Al Tartufo (Similarity score: 13.29)
- Adélie Glace Menthe Avec Pâte À Glacer Au Cacao Et Copeaux De Chocolat Blanc (Similarity score: 14.06)
- U Cônes Au Café (Similarity score: 14.89)
- Belle France Tiramisù (Similarity score: 14.93)
- Crousty Glace Vanille Fraise (Similarity score: 16.18)
- Auchan Tiramisu Mascarpone & Sauce Café (Similarity score: 16.19)
- Netto Tiramisu Au Mascarpone (Similarity score: 16.82)
- L'italie Des Desserts Tiramisu (Similarity score: 17.09)
- Sammontana Coppa Oro (Similarity score: 17.33)
- Naturli Cookie Dough (Similarity score: 17.80)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 18.10)
- Adelie Adélie Mini Cônes Vanille Chocolat & Vanille Fraise Les 8 Cônes De 70 (Similarity score: 18.15)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- E440a
- Natural Flavouring
- Vegetable Juice For Color
- Sugar
- Butter
- Milk Proteins
- Chocolate Pieces
- Cream
- Lowfat Cocoa
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)