Naturli Cookie Dough
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.9g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.9g |
| Saturated Fat | 9.4g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 78.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 78.3% |
| Saturated Fat Value | 9.4g |
| Score | 15 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 9.32)
- Peppermint Bark Ice Cream, Peppermint Bark (Similarity score: 11.42)
- Netto Tiramisu Au Mascarpone (Similarity score: 11.94)
- Adelie Adélie Mini Cônes Vanille Chocolat & Vanille Fraise Les 8 Cônes De 70 (Similarity score: 12.72)
- Nestlé Mega White Chocolate Icecream (Similarity score: 12.94)
- Sammontana Barattolino Sammontana Panna Cotta (Similarity score: 13.06)
- Mousse Au Chocolat (Similarity score: 13.49)
- Cora Tiramisu (Similarity score: 13.88)
- Adélie Glace Menthe Avec Pâte À Glacer Au Cacao Et Copeaux De Chocolat Blanc (Similarity score: 14.46)
- Gelato Al Tartufo (Similarity score: 15.25)
- Belle France Tiramisù (Similarity score: 15.42)
- Ice Cream (Similarity score: 15.62)
- Casino Tiramisu (Similarity score: 15.69)
- Auchan Panna Cotta À La Framboise (Similarity score: 17.07)
- Clover, Clover Stornetta Farms Inc Clover, Ice Cream, Cowlifornia Sweet Cream (Similarity score: 17.46)