Thiriet Glace 2 deluces patissier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 26 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 26 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 2.9g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.9g |
| Saturated Fat | 9.1g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 60.66666666666667% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60.7% |
| Saturated Fat Value | 9.1g |
| Score | 15 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 21g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Buono Schwarzer Sesam Mochi (Similarity score: 18.66)
- Thiriet 2 Macarons Framboise (Similarity score: 19.77)
- Luna, Luna & Larry's Organic Chocolate Peanut Butter 100% Plant Based Dairy Free Frozen Dessert, Chocolate Peanut Butter (Similarity score: 22.25)
- Picard 6 Mochis Glace (Similarity score: 23.10)
- Valsoia Gran Cremoso Variegato (Similarity score: 24.81)
- Rewe Erdbeer Rhabarber Streusel Kuchen (Similarity score: 26.07)
- Häagen Dazs Strawberry (Similarity score: 27.21)
- Häagen Dazs Glace Haagen Dazs Coconut Passion Fruit (Similarity score: 29.28)
- Little Moons 6 Mochi Crème Glacée Noix De Coco 192g (Similarity score: 31.04)
- Conditorei Coppenrath & Wiese Conditorei Coppenrath & Wiese Tortenträume Mangaroca Batida De Côco Passion (Similarity score: 31.18)
- Nestlé Le Mystère Original Vanille Cœur Meringue (Similarity score: 31.23)
- Delhaize Panna Cota (Similarity score: 31.96)
- Magnum Magnum Glace Batonnet Pink Framboise 4x100ml (Similarity score: 32.00)
- Picard 2 Millefeuilles Glacés Vanille Fruits Rouges (Similarity score: 32.86)
- Thiriet Crèmes Glacées À La Crème Fraîche Vanille Macadamia Et Chocolat Brownies (Similarity score: 32.87)
Ingredients List
- Wild Blueberries
- Butterfat
- Wheat Starch
- Powdered Almonds
- Invert Sugar Syrup
- White Chocolate
- Starch
- Sugar Syrup
- Raising Agent
- Beef Gelatin
- Fresh Cream
- Emulsifier
- E471
- Gelling Agent
- Colza Oil
- Flour Treatment Agent
- Cinnamon
- Salt
- Fat Reduced Cocoa Powder
- Colour
- Sugar
- Water
- Glucose Syrup
- Unsalted Butter
- Wheat Flour
- Free Range Chicken Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)