PassionFroid,Pomona Crème Glacée Pistache avec Morceaux de Pistaches Grillées
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 9 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 6.3g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 58.33333333333333% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 58.3% |
| Saturated Fat Value | 6.3g |
| Score | 13 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 24.7g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Chef Dessert Délices Au Marc De Champagne (Similarity score: 11.48)
- Continente Creme Brule (Similarity score: 13.98)
- Monoprix Gourmet Creme Glacée Façon Tiramisu (Similarity score: 14.69)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 14.84)
- Campfire S'mores Ice Cream (Similarity score: 15.10)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Ice Cream (Similarity score: 15.21)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Cherry Chocolate Chunk Ice Cream, Cherry Chocolate Chunk (Similarity score: 15.28)
- All Natural Trio'politan Ice Cream (Similarity score: 15.44)
- U Glace Au Chocolat Avec Pépites De Chocolat (Similarity score: 15.70)
- Carrefour Helado De Turrón Con Trocitos De Almendra (Similarity score: 15.80)
- Ice Cream (Similarity score: 15.87)
- Talenti, Unilever Mediterranean Mint Gelato, Mediterranean Mint (Similarity score: 16.13)
- Mövenpick Ice Cream Cinammon (Similarity score: 16.21)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 16.30)
- Ice Cream (Similarity score: 16.36)
Ingredients List
- Water
- E412
- Natural Flavouring
- Colour
- E141
- Fresh Cream
- Sugar
- Dough
- Lactose And Milk Proteins
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)