Thiriet Pâte à Pizza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1000kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1000kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 8.7g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.7g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 150.4mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 150.4mg |
| Sugars | 41.8g |
| Sugars Points | 9 |
| Sugars Value | 41.8g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Quijote Dulce De Membrillo (Similarity score: 27.09)
- Clover Valley Chocolate Flavored Syrup, Chocolate (Similarity score: 29.80)
- Peanut Butter, Chocolate Fudge Swirl & Dark Chocolate Chip Dairy Free Frozen Dessert, Peanut Butter Fudge Chip (Similarity score: 38.74)
- Éclairs Café X4 (Similarity score: 41.93)
- Eclairs Café (Similarity score: 41.93)
- Eclair Au Chocolat (Similarity score: 42.89)
- Snickers Snickers Creamer (Similarity score: 43.93)
- Coffee Creamer (Similarity score: 43.93)
- Eclair Cafe ✖️2 Decongeles (Similarity score: 43.93)
- Creamer, Hazelnut (Similarity score: 44.58)
- Ultra Pasteurized Creamer, French Vanilla (Similarity score: 44.58)
- Shamrock Foods Company Cafe Complements, Coffee Creamer, Sweet Cream (Similarity score: 45.28)
- Eclairs Au Chocolat E Leclerc (Similarity score: 46.11)
- Organics, Harris Teeter Creamer, Hazelnut (Similarity score: 46.20)
- 365 Everyday Value, Whole Foods Market Inc Naturally Flavored Hazelnut Coffee Creamer, Hazelnut (Similarity score: 46.20)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Water
- Yeast
- Vegetable Margarine
- Sugar
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)