Clover Valley Chocolate flavored syrup, chocolate
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 0g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 145mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 145mg |
| Sugars | 57.89g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 57.89g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- El Quijote Dulce De Membrillo (Similarity score: 27.59)
- Stonewall Kitchen A Classic Fruit Spread (Similarity score: 29.69)
- Thiriet Pâte À Pizza (Similarity score: 29.80)
- Current's Tackle Bayou Brothers, Cajun Pepper Jelly, Gotcha (Similarity score: 30.13)
- Monari Federzoni Monari Crema Aceto Balsamico Fragola Ml250 (Similarity score: 35.74)
- Coffee Creamer (Similarity score: 43.90)
- Snickers Snickers Creamer (Similarity score: 43.90)
- Shamrock Foods Company Cafe Complements, Coffee Creamer, Sweet Cream (Similarity score: 44.81)
- Kroger Coffee Creamer (Similarity score: 45.83)
- Jasper Products Llc Liquid Coffee Creamer (Similarity score: 45.83)
- Jasper Products Llc Hazelnut, Liquid Coffee Creamer (Similarity score: 45.83)
- Italian Sweet Cream Coffee Creamer (Similarity score: 45.83)
- Ultra Pasteurized Creamer, French Vanilla (Similarity score: 46.91)
- Creamer, Hazelnut (Similarity score: 46.91)
- Crème De Vinaigre Balsamique (Similarity score: 48.88)
Ingredients List
- High Fructose Corn Syrup
- Artificial Flavouring
- Preservative
- E435
- Salt
- Water
- Corn Syrup
- Sugar
- Whey
- Cocoa
- Contains 2% And Less Of Each Of The Following
- E338
- E415
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)