Thiriet Parfaits café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 819kj (196 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 819kj (196 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.4g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.4g |
| Saturated Fat | 5g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 69.44444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.4% |
| Saturated Fat Value | 5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 44mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 44mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Casino Bio, Casino Crème Glacée Chocolat Noir Bio (Similarity score: 9.03)
- Albert Heijn Organic Vanilla Ice Cream (Similarity score: 9.19)
- The Green Fairy Yummy Super Sustainable Ice Cream Salted Caramel Gesalzenes Karamell (Similarity score: 9.95)
- Morane Glaces Vanille (Similarity score: 10.49)
- Casino Façon Rocher Sauce Chocolat & Eclats De Noisettes Caramélisés (Similarity score: 10.71)
- Ben & Jerry's Chocolate Cherry Garcia (Similarity score: 11.94)
- Casa Grande De Xanceda Helado De Yogur Y Arándanos Sabor Silvestre Ecológico (Similarity score: 12.30)
- Invitation À La Ferme Creme Glace Bio Vanille (Similarity score: 12.31)
- Invitation À La Ferme Crème Glacée Bio Vanille Bourbon (Similarity score: 12.55)
- Erhard Crême Glacée Bio Chocolat (Similarity score: 13.18)
- La Laitière,nestlé Dégustation Yaourt Fruits Rouges (Similarity score: 13.20)
- Pasticceria Manzoni Coppe Gelato Fiordilatte Cioccolato (coupes Glacées Chocolat Fleur De Lait) (Similarity score: 13.35)
- U Glace Saveur Crème Brûlée (Similarity score: 13.73)
- Carte D Or Carte D'or Les Classiques Glaces Vanille De Madagascar 750 Ml (Similarity score: 13.74)
- Erhard Creme Glacee Bio Chocolat (Similarity score: 13.85)
Ingredients List
- Skimmed Milk
- Emulsifier
- Thickener
- E412
- Gelling Agent
- E440a
- Fresh Cream
- Sugar
- Glucose Syrup
- Coffee
- Lactose And Milk Proteins
- Dextrose
- Skimmed Milk Powder
- Maltodextrins
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)